Federal Poly Ado-Ekiti 2013/2014 HND Admission List Out

The Authorities of the Federal Polytechnic Ado-Ekiti, has released her much awaited 2013/2014 HND admission list of successful students in all accredited HND programmes offered by the institution for the 2013/2014 academic session.

The Federal polytechnic Ado-Ekiti HND admission list has been successfully published online and can be seen below:

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ADO-EKITI PROVISIONAL ADMISSION INTO THE HIGHER NATIONAL DIPLOMA (HND) FULL-TIME FOR THE 2013/2014 SESSION CONTINGENCY LIST

DEPARTMENT OF ACCOUNTANCY

S/N NAME
96. MUHAMMED SHERIFAT
97. AREGBESOLA TAIWO TOYIN
98. EDO VICTOR OSE
99. IHENLOMEN PRISCILLA ENIOLA
100. ADENIYI ABOSEDE E.
101. EGBODOFO ALABA J.
102. OLUPINLA BABAJIDE J.
103. OLAFISOYE OYINDAMOLA
104. SHITTU SAMSON DARE
105. OMOLEYE OMOLADE O.
106. ARIBATISE ADEMOLA OLUMIDE
107. IKOTUN ADEKUNLE S.
108. MATHAIAS O. MOSES

DEPARTMENT OF BANKING AND FINANCE

S/N NAME
47. AJENGELE ABAYOMI SAMUEL
48. ADENIRAN SEGUN SAMSON
49. AKINJUYIGBE MODUPE RHODA
50. ABUNWAEZE HILARY OLUCHUKWU
51. AKANRO CAROLINE IDOWU
52. OMODARA JOLAADE EMILOLS
53. TUYAKI OLUWAFEMI DARE
54. BAMILOSIN TAIWO PETER
55. OKOMAYIN FEMI JAMES
56. ADEKOLA OLUMIDE OLUYEMI
57. SANMI ALEXANDER ADEWOLE
58. ILEMOBAYO SADE B.

DEPARTMENT OF BUSINESS ADMIN.& MANAGEMENT

S/N NAME
66. ADESEYE ADEKUNLE SAMUEL
67. KOLAWOLE BOLUWAJI
68. ODUFALU OLAMIDE OLUWATOSIN
69. OJO OLUFUNKE ESTHER
70. OLASOJI OLAJIDE OLUWATOSIN
71. RASAQ OYINDAMOLA AYISAT
72. GBADAMOSI IBUKUNOLUWA AHMED
73. ISAH JUBRIL A.
74. DADA BUKOLE OLUWASEUN
75. OGODOR DEBORAH BOSEDE
76 ADEBAMISOYE ADEMOLA OLATUNBOSUN

DEPARTMENT OF MARKETING

S/N NAME
57. ADEYEMI ADEBOLA RALIAT
58. ADELUSI IFEDAYO O.
59. BABALOLA STEPHEN T.
60. FALANA REBECCA ADEBOLA
61. ALABI OLUWASEUN ESTHER
62. AWE SUNDAY B.
63. OGUNBAMERU AYOKUNLE MICHAEL
64. JETTA SUSAN SEUNAYO

DEPARTMENT OF OFFICE TECHNOLOGY & MANAGEMENT

S/N NAME
38. ADEFIDIPE ADEDOTUN S.
39. BABARINDE OMO WUMI OMOLOLA
40. LAWANI BLESSING OMEWUN
41. UGANA GORRY
42. ILESANMI OLUWOLE TIMOTHY
43. AKINTOLA BUNMI OLUWASEYI
44. OWOLABI TITILAYO OMOLOLA
45. ADANLAWO ADENIKE REBECCA
46. MOGAJI OLAJUMOKE A.
47. EJAKPOKEME ISRAEL FESTUS
48. BIOBAKU TITILAYO ESTHER
49. BADMUS IBRAHIM OLASUNKANMI
50. YUSUF MARY OLUWAYEMI
51. OGUNLEYE GBEMISOLA
52. OLOWONISI CHRISTIANAH OMOTAYO
53. AJAYI OLORUNFEMI MATTHEW
54. RAIMI AMINAT
55. AINA BUKOLA ESTHER
56. OJO DAMILOLA REBECCA

DEPARTMENT OF AGRIC. & BIOENVIRONMENTAL ENGINEERING
POST HARVEST TECHNOLOGY (OPTION)

S/N NAME
31. FALODUN GBOYEGA G.

DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING

S/N NAME
63. ABRAHAM MICHAEL OLUWATOPE
64. AWOLO OLUBUNMI VICTORIA
65. OKEOWO IDOWU EMMANUEL
66. AWOYEMI SAHEED JOHN
67. IBRAHIM DAMILOLA SUNDAY
68. BELLO MATTHEW OLADEJI
69. ASEPERI DAMILOLA OMOWUMI
70. SIMON GIFT FRANCISCA
71. AJAYI OLUWAKEMI BUKOLA
72. AJETOMOBI MOYINOLUWA ADEYINKA
73. OSASONA IFEDAYO CATHERINE
74. ADARANIWON TEMITOPE D.
75. OLADELE OMOJOLA YEMI
76. OLOFIN TEMITOPE V.
77. OGUNDIPE ADEBAYO ISRAEL
78. OGUNOWO BISOLA OLANREWAJU
79. AKINDURO OYENIYI ALEX
80. OLAOYE SAMSON OLUMUYIWA
81. PETER CALEB OLUWAFEMI

DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING (CONTD.)

82. OLOWOLAFE OLUWATOSIN SAMUEL
83. OBAYEMI OLAWANDE OLUWATOBI
84. OJO MAYOWA AKINDEWA
85. AJEWOLE BABATUNDE S.
86. SALAMI IYANUOLUWA S.
87. FOLORUNSO SAMUEL OLUWOLE
88. OGUNWANRE TUNDE L.
89. KOMOLAFE GBENGA SAMUEL
90. AYOOLA OLAYINKA
91. FANIYI OLUWASANMI OLADELE
92. ONI OLUWATOSIN ADENIYI
93. AJALA DARE VINCENT
94. AKEJU OLUWASEGUN TOBILOBA
95. OJO ABIOLA AYODELE

DEPARTMENT OF ELECTRICAL/ELECTRONIC ENGINEERING (CONTD.)

S/N NAME
38. ALOFE TAIWO SUNDAY
39. OGUNTOYINBO SEYI E.
40. OLADELE SUNDAY E.

DEPARTMENT OF MECHANICAL ENGINEERING

(MANUFACTURING OPTION)
S/N NAME
20. SAPAYE RAPHAEL

(POWER OPTION)
59. OLUWATUASE ABIODUN M.

DEPARTMENT OF MINERAL RESOURCES ENGINEERING

(GEOLOGY OPTION)
S/N NAME
29. OJUOLAPE SUCCESS O.
30. EGBHATHEYE ESTHER A.
31. ASEMOTA STANLEY
32. OKOTIE OMOEFE SOLACE
33. USABOR O. THANKGOD
34. SHABA OLUWATOYIN E.
35. OYAMENDAN JULIET E.
36. ORUKPE BERNARD O.
37. ABIODUN GODWIN OHIOZE

DEPARTMENT OF MINERAL RESOURCES ENGINEERING (CONTD.)
(MINERAL PROCESSING OPTION)

S/N NAME
11. AUDU OJOCHOGWU EZEKIEL
12. OGIEWWEN CORNELIUS
13. OYELAMI MODUPE O.
14. ADITU SEGUN DANIEL
15. PATRICK ADEWALE C.

(MINING ENGINEERINGOPTION)

22. ULASI EMMANUEL SOMADINA
23. OSAGIE SUSAN
24. ELIMIAN OSAMUYI PRECIOUS
25. DAUDA ABDUL-LATEEF
26. ADENIYI DIMEJI LARRY
27. ALHASSAN BABAGIDA M.
28. EBOHON COURAGE O.
29. ANIH UCHENNA
30. EZELEKE CORNELIUS C.
31. AKPAH ABDULRAZAK IMOKHE
32. SOLADEMI OLAWALE

DEPARTMENT OF ARCHITECTURAL TECHNOLOGY

S/N NAME
33. ADELEKE TAIWO HENRY
34. OLOFINDE GBEMIGA AYOKUNLE
www.nigerianuniversitynews.com
35. OSALOPE KEHINDE EMMANUEL
36. OJO TOLULOPE AYOBAMI
37. OLATUNJI AKINOLA A.

DEPARTMENT OF BUILDING TECHNOLOGY

S/N NAME
65. AKINOLA AYOTOMIWA
66. OMONIYI FELIX OLUWAFEMI
67. MUSA MOSHOOD ISHOLA
68. OLAITAN AMOS ADEDIRE
69. BAMIDELE OLAOLUWA JULIUS
70. ARIBIDESI OLUWASEGUN JUWON
71. AZEEZ KABIRU ISHOLA
72. SAMUEL AJAYI GABRIEL
73. ONI SUNDAY OLUWAGBENGA
74. ALABI ABIDEMI KAFAYAT
75. ROTIBA BAMIDELE PETER
76. ADETILOYE OLUWASEUN TOSIN

DEPARTMENT OF ESTATE MANAGEMENT

S/N NAME
40. AJIKAN AYODELE J.
41. ADENIRAN A. YETUNDE
42. ARIBATISE ADETOMILOLA A.
43. ADEDOYIN TOSIN ADEYINKA
44. OWODUNNI OLUWATAYO AMOS
45. AROWOSEBE TOLULOPE ADETOLA
46. SUNDAY OLUWASOLA O.
47. AJANI TAIWO ROFIAT
48. JOSHUA TOPE GABRIEL
49. AKINBODE OLALEKAN OLUWADARE
50. OGUNTIMEHIN FEYISAYO FUNKE
51. AKINWALE OLUWATOSIN OLUWATOYIN
52. OGUNTOMILADE AJAYI IBRAHIM
53. KOMOLAFE FISAYO ESTHER
54. USMAN EVE AWAWU

DEPARTMENT OF QUANTITY SURVEYING

S/N NAME
66. YISA ISAAC JOHN
67. AGBONRIENRIEN ROLAND OSESERE
68. ABIODUN SANMI EMMANUEL
69. OGUNSOYIN ALABA ISAAC
70. AKINLUYI TOBI KAYODE
71. ADEYINKA MAYOWA AMOS
72. OWOLABI OLUWASEUN EMMANUEL
73. AJISEGIRI ABIODUN EMMANUEL
74. ATANMOKUN AKINWUMI OLATUNDE
75. AGBELE VICTOR ADEYEMI
76. LAWAL EMMANUEL SUNDAY
77. AJENIFUJA VICTORIA FOLASHADE
78. FOLORUNSO AYOBAMI ABIDEMI
79. FALAYE ABIODUN PETER
80. LAWAL IBUKUNOLUWA O.
81. DADA BLESSING OLADIMEJI
82. AKINWOLE AKINBODE AYOBAMI
83. AKINTUNDE OLAWOLE MOSES
84. AYELEGUN THOMAS KOLAWOLE

DEPARTMENT OF QUANTITY SURVEYING (CONTD.)

85. OLABODE ROSELINE OLAMIDE
86. GABRIEL EMMANUEL NODIAWA
87. AKEREJA ABAYOMI BIDEMI
88. JIMOH OLAMIDE AYOADE
89. ETUM FRANK IJEOMA
90. OGUNDANA PETER GBENGA
91. OWOLABI BUSAYO EMMANUEL
92. OGUNTIMEHIN AYODEJI TOYIN
93. OLUFE AYOBAMI PRAISE
94. IBUKUN OLUWATOSIN E.

DEPARTMENT OF SURVEYING & GEO-INFORMATICS

S/N NAME
60. ADEYEYE KUNLE MATTHEW
61. ABIOLORO SEGUN PETER
62. MAKANJUOLA OLUBUKOLA A.
63. OWOLADE VINCENT ABIODUN
64. EKUNNUSI ABDUL AKEEM
65. OLOIDI ITUNU JUMOKE
66. ADEYEMI JOSEPH OLUWATOBI

DEPARTMENT OF URBAN AND REGIONAL PLANNING

S/N NAME
30. YISA RASAQ O.
31. LAWAL AJAYI ROTIMI
32. AJAYI PETER OLAJIDE
33. OYESANMI TEMITOPE O.
34. DOSUNMU LEKE DODUNMU
35. ILESANMI ABIODUN LUCY
36. IDAJOR LINUS E.
37. ADEGBOYE WAIDI
38. OKWUOKEI COLLINS
39. IGINLA OJO ADEBAYO
40. ADEGBOLA BABARINDE MOSES
41. AJAYI DAVID OYEWOLE
42. AJAYI AYODEJI ABEL
43. OGUNSUYI ABIODUN EMMANUEL
44. OLUWAFEMI BOYE S.
45. OGUNSINA ABIODUN E.

DEPARTMENT OF COMPUTER SCIENCE

S/N NAME
69. ABITOGUN SEFUNMI VICTORIA
70. OLOKODE TAWA BAKARE
71. EMMANUEL AUSTIN GOZIE
72. OJO BUNMI SUNDAY
73. OLAGUNJU IDOWU STELLA
74. AKINWALE YETUNDE OYINLADE
75. ORUNMUYIWA IBUKUN ELIZABETH
76. ARE BLESSING OLUWATOYIN
77. ARAGBADA BAMIDELE FAITH
78. ILONUBA CHIKODI AUGUSTA
79. AKERELE OLORUNSEGUN JOHN
80. OGUNLEYE OMOWUMI IGE
81. ESOGBUE SAMUEL OLIZA
82. ABAOGUN TOLULOPE IDAYAT
83. ALAGBOOTE JUMOKE RUKAYAT
84. ADEBAYO ADEWALE OLUWASEUN

DEPARTMENT OF FOOD TECHNOLOGY

S/N NAME
35. IJELU RAHIMAT AYOMIPO
36. AJAYI IFEOLUWA ELIZABETH
37. NWABUEZE CHIDINMA B.
www.nigerianuniversitynews.com
38. OGUNSAKIN VICTORIA A.
39. DARAMOLA OLUWANIFEMI I.
40. ADENIYI OLUWASEYI ABIODUN
41. OGUNS VICTOR ASIPITA

DEPARTMENT OF MATHEMATICS AND STATISTICS

S/N NAME
59. OPAFUNSO OLUTAYO T.

DEPARTMENT OF SCIENCE TECHNOLOGY

(APPLIED CHEMISTRY OPTION)
S/N NAME
29. OMOTAYO KIKELOMO
30. DABOIKU BUSAYO
31. ALADE FLORENCE
32. AJIMOLA ODUNAYO
33. AGBAJE TEMILADE
34. OYEWOLE RAIMAT
35. OYEKUNLE IBIKUNLE
36. OYENIRAN OYEDEJI
37. BABALOLA OPEYEMI
38. AJAYI FOLASADE
39. ADELEUWA OLAPEJU
40. FAMAKINWA CHARLES
41. DADA OLUWASEYI

DEPARTMENT OF SCIENCE TECHNOLOGY (CONTD.)

(BIOCHEMISTRY OPTION)
S/N NAME
38. DARAMOLA MERCY OLUMIDE
39. WAHAB TAIWO
40. RAJI RUKAYAT BOLAJI
41. OYINLOLA TAWAKALITU ODUNOLA
42. ALUKO FUNMILAYO R.
43. OGUNLEYE NAOMI
44. PETER KAYODE
45. BALOGUN OLUWASOLA
46. ADEYEMI BAMIDELE
47. OYEBANJI COMFORT Y.
48. ASHAOLU DOTUN TALABI

DEPARTMENT OF SCIENCE TECHNOLOGY (CONTD.)

(MICROBIOLOGY OPTION)

S/N NAME
40. OLAJIDE TOYIN THERESA
41. ADETOYE OLUWASEUN EBENEZER
42. ANIMASHAUN OMOLOLA CAROLINE
43. TAIWO BEATRICE
44. FALODUN OLAYEMI QUEEN
45. FAMOKUN KEHINDE KOLAWOLE
46. OBAFEMI TAIWO BEATRICE
47. AKINOLA FUNMILAYO EUNICE
48. ADEYEMI ABDULATEEF A.
49. OLOWU BOSEDE

DEPARTMENT OF SCIENCE TECHNOLOGY (CONTD.)
(PHYSICS WITH ELECTRONICS OPTION)

S/N NAME
5. OLABODE TOPE
6. OKEWUMI GBENKE RUTH
7. ADERIBIGBE MUSIBAU O.
8. BALOGUN TEMITOPE OMOWEMIMO
9. SALIU HASSAN
10. OMOTOSO BOSEDE C.
11. EGUNBAGOLU TAIWO
12. ADEOJO KEHINDE S.
13. SHOLATAU KEHINDE A.
14. AKINKUOWO TOLU B.
15. ADEPOJU ADEBAYO A.
16. ALIMI FATIMA
17. AFOLABI BAYONLE Y.
18. OBAFEMI ESTHER
19. EGBEYEMI ITA C.
20. ADEDARA OLUWASEUN A.
21. AJIMOLA ODUNAYO O.
22. ANIMASHAUN OMOLOLA C.
23. AGIDIGBI OLUWATOSIN
24. ADISA TEMITOPE
25. SUBERU NIMOTA

THAT IS THE 2013/2014 FEDERAL POLYTECHNIC, ADO-EKITI PROVISIONAL ADMISSION LIST INTO THE HIGHER NATIONAL DIPLOMA (HND) FULL-TIME. IT IS FOR THE 2013/2014 SESSION CONTINGENCY LIST

VNTI FEDPOLYADO

Leave a Reply Or A Question